SAVUNMA SANAYİ

Aselsan ürünü ASELPOD
Türk savunma sanayii dünyanın en gelişmişleri arasında
Türk savunma sanayii, dünyanın en gelişmişleri arasına girdi ve 50 milyar dolarlık ek proje ile daha da güçlendirilecek.

03 Ağustos 2008 Pazar
ANKARA (AA)- Türk savunma sanayi, büyük bölümü gerçekleşen savunma sanayi yatırım ve tedarik projeleriyle dünyanın savunma sanayisi en gelişmiş ülkeleri arasına girmeyi başardı.

Önümüzdeki dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) mevcut lojistik yapısının güçlendirilmesi amacıyla programlandırılan 50 milyar doların üstündeki projelerle Türk savunma sanayinin bugünkü konumu daha da güçlendirilecek. Önemli bir savunma gücü potansiyeline kavuşacak olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu araç ve gereçlerin önemli bir bölümü yerli üretim yoluyla karşılanacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere, Deniz ve Hava Kuvvetleri için çok sayıda projeye finansman katkısı sağlayan savunma sanayinin programına aldığı projelerin önemli bir bölümü önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde kademeli olarak gerçekleştirilecek.

Türk İnsansız Casus Uçağı ANKA
Dünyanın en gelişmiş savaş helikopterlerinden, yeni tip denizaltılara, yine Kara Kuvvetleri Komutanlığının mevcut lojistik yapısının güçlendirilmesi amacıyla kısa, orta ve uzun menzilli füze sistemleriyle Türk savunma sanayi bir anlamda atağa kalkacak.

Terörle mücadele kapsamında mehmetçiğin elini güçlendirecek olan çok sayıda kara araç projeleri de söz konusu dönemde tedarik edilerek TSK'nın envanterine dahil edilecek. Deniz ve Hava Kuvvetleri için geliştirilen çok sayıda proje de bu dönemde hayata geçirilecek. Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için tedariki planlanan üretim ve imalat, Türk tersanelerinde yerli imalat yoluyla gerçekleştirilecek.

-KARA ARAÇ VE FÜZE SİSTEMLERİ-

Savunma projelerine yönelik olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için özel olarak imal edilecek, zırhlı kara araçları, yine Türk savunma sanayi şirketlerinin üretim katkısıyla imal edilerek mehmetçiğin hizmetine sunulacak.

Türkiye'nin yine ilk denizaltı projesi, denizaltı kurtarma gemileri, mayın avlama gemileri, kıyı ötesi geçişlerde kullanılacak araç-gereç ve iş makinaları alımı projeleri de SSM'nin öncelik verdiği projeler arasında bulunuyor.

-YERLİ ÜRETİM KATKISI-

Savunma sanayinin en prestijli projeleri arasında yer alan ATAK taarruz-taktik savaş helikopterleri üretiminin sonunda, Türk Kara Kuvvetleri de büyük ölçüde hava gücü elde edecek. Dünyanın en gelişmiş savaş helikopterleri arasında gösterilen helikopterler Türkiye'de üretilecek. Üretime savunma sanayi şirketlerinin yanı sıra çok sayıda özel savunma şirketleri de üretim katkısı sağlayacak.

MKE Yapımı Keskin Nişancı Tüfeği - JNG-90
Savunma sanayi alanında üretim görevi alacak Türk şirketleri bu fonksiyonlarıyla yerli kabiliyet kazanırken, üçüncü ülkelerle de yapılacak işbirliklerinde önemli avantajlar elde edecekler.

Türk savunma sanayisini yeni yüzyıla hazırlayacak projeler için gerekli olan finansman ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı fonlarından karşılanacak.
Kaynak: http://www.turkishjournal.com/i.php?newsid=3176