ASELSAN HABERLERİ

ASELSAN, ``Peri`` adlı insansız kara aracıyla MAGIC-2010 Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması`nda finale kalan ilk 6 takım arasında yer aldı.
ASELSAN`dan yapılan açıklamaya göre, ASELSAN`ın liderliğinde kurulan ``Kapadokya`` takımı hazırladığı sistem çözümüyle, geçen yıl sonunda yapılan ve beş ülkeden 23 takımın başvurduğu yarışmanın ilk elemesinde adını ilk 10`a yazdırdı.

Daha sonra geçen ay yapılan yarı finalde ASELSAN`ın ``Kapadokya`` takımının yanı sıra ABD, Avustralya, Japonya ve Kanada`dan ilk elemeyi geçen takımlar sistem gösterileri ve sunumlarla yeteneklerini ABD ve Avustralya`dan oluşturulan jüriye gösterdi.

ASELSAN`ın yanı sıra Bilkent, Boğaziçi ve Ortadoğu Teknik üniversiteleri ile ABD`den Ohio State Üniversitesi`nden alanında uzman araştırmacıların biraraya geldiği ``Kapadokya`` takımı yarı finali de geçerek ABD, Japonya ve Avustralya ile adını finale yazdıran 6 takımdan birisi oldu ve ve 50 bin dolarlık ödüle de hak kazandı.

FİNAL AVUSTRALYA`DA

MAGIC-2010 Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması`nda finale kalan robotlar ve takımları, 8-13 Kasım 2010 tarihinde Avustralya`da karşı karşıya gelecek.

Avustralya Savunma Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığının birlikte düzenlediği ve insansız araçlar alanında dünyanın en güçlü şirketleri ve en başarılı üniversitelerinin katıldığı yarışmayı kazanan takım 750 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.


AA

ASELSANDAN SİBER SALDIRILARA KARŞI MİLLİ DUVAR FIREWALL
ASELSAN, saldırıları milli güvenlik duvarıyla (firewall) karşılayacak


Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne (MGSB) alınması kararlaştırılan 'siber saldırılar'la ilgili olarak Türkiye çalışmalarını hızlandırdı. ASELSAN, sanal alemden gelebilecek saldırıları, milli güvenlik duvarı (firewall) ile karşılayacak. NATO standartlarına uyumlu IP kripto cihazı geliştiren kurum, tamamen yerli bir güvenlik duvarı için harekete geçti. Dış ağlardan gelebilecek tehditlerin, tek bir merkezden kontrol edilerek devre dışı bırakılmasını sağlayacak sistem, yaşanabilecek tehlikenin en az hasar, para ve zaman kaybıyla atlatılmasını sağlayacak.

CEYLANOĞLU DA UYARMIŞTI
Orgeneral Erdal Ceylanoğlu da, 25 Ağustos'ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini devralırken, siber saldırılara dikkat çekerek 'İletişim araçlarını, dönüşümsüz belirlenmiş kendi amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda aralıksız, düşük seviyede, şuursuzca kullanan, odaklaşmış belli merkezler, temel değerlere, temel kurumlara çoğu asılsız yönlendirmeler ve 'Bilmesi Gereken' prensibini yıkan, kaynağı sürekli belirsiz gibi gösterilen donanımlanmış bilgiler ile adeta bir siber taarruz uygulamaktadır' demişti.

Bizede helal olsun demek düşer